امیر آقابابایی

کارشناس نرم افزار

تحلیل گر بنیادی بورس

تحلیل گر تکنیکال فارکس و ارزهای دیجیتال

بیزنس کوچینگ

امیر آقابابایی

کارشناس نرم افزار

تحلیل گر بنیادی بورس

تحلیل گر تکنیکال فارکس و ارزهای دیجیتال

بیزنس کوچینگ

نوشته های بلاگ

استفاده از روش وارن بافت در سرمایه‌گذاری

استفاده از روش وارن بافت در سرمایه‌گذاری

استفاده از روش وارن بافت در سرمایه‌گذاری

بیشتر ما با نام وارن بافِت (Warren Buffett)، ملقب به حکیم اوماها آشنایی داریم . او در سال 1930 در شهر اوماها، واقع در ایالت نبراسکای ایالات متحده به دنیا آمد. بافت کسی بود که در سال 2008 با سرمایه خالص 62 میلیارد دلار، عنوان ثروتمندترین فرد جهان را در فهرست میلیاردرهای جهان در مجله معروف فوربز به دست آورد . از آن زمان به بعد، او تا سال‌‌های متمادی جایگاه اول تا سوم را در این فهرست به خود اختصاص داد. در حال حاضر بافت بیش از 70 میلیارد دلار سرمایه دارد و چهارمین فرد ثروتمند در جهان محسوب می‌شود .

اگر بخواهید با بافت قرار نهاری بگذارید تا از آموزه هایش استفاده کنید ، باید میلیونها دلار هزینه کنید .

شرکت او، به نام برکشایر هاتاوِی (Berkshire Hathaway)، یکی از 500 شرکت برتر جهان است. برکشایر هاتاوی یک هلدینگ است که کار اصلی آن در زمینه خدمات بیمه است، اما در مبادلات سهام هم فعالیت دارد. ارزش سهام این شرکت در طول چندین دهه فعالیتش به سرعت افزایش یافته و گاهی از مرز 300 هزار دلار در هر سهم هم فراتر رفته است! زمانی که شرکت برای سهام‌داران جلسه‌ای ترتیب می‌دهد، هزاران سرمایه‌گذار به اوماها سرازیر می‌شوند تا حداقل برای یک لحظه هم که شده، اسطوره خود را از نزدیک ببینند.

اما بافت چطور توانست به طور مداوم در صدر فهرست میلیاردرهای جهان باقی بماند و به یک اسطوره سرمایه‌گذاری در جهان تبدیل شود؟ شاید جواب این سؤال واضح باشد. او در سرمایه‌گذاری مهارت دارد، و شرکت او تا چند دهه از میانگین صنعتی داو جونز هم عملکرد بهتری داشته است. میانگین صنعتی داو جونز یک شاخص اقتصادی است که عملکرد 30 شرکت بزرگ آمریکایی را در بازار بورس نیویورک و نَزدَک ارزیابی کرده و میانگینی از آن ارائه می‌دهد.

این بسیار قابل توجه است که بازده شرکت او از شاخص اقتصادی داو جونز هم بیشتر بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که بافت از وقت خود به‌خوبی استفاده کرده و توانسته ارزش خود و فلسفه سرمایه‌گذاری‌اش را به همه اثبات کند.

با این‌حال هیچگاه از خود پرسیده‌اید که چرا بافت این‌قدر در سرمایه‌گذاری موفق عمل کرده است؟ آیا درخشش او به‌خاطر استعداد ذاتی‌اش در سرمایه‌گذاری است؟ در واقع، بافت در آغاز کار خود چندان هم افسانه‌ای نبود. او مانند بقیه افراد یک سهام‌دار ساده در بازار سهام بود؛ مثل همه از پایین آمدن ارزش سهام خود به شدت ناراحت، و از بالا رفتن آن به شدت خوشحال می‌شد. اما بافت بعد از سال‌ها فعالیت در بازار سهام، روشی برای کار خود ابداع کرد و با استفاده از آن به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کرد. این موفقیت‌ها نتیجه طرز فکر خاص بافت در سرمایه‌گذاری بود. هر کسی، فارغ از اینکه چه میزان سرمایه دارد، می‌تواند از روش‌های پیشنهادی او در سرمایه‌گذاری استفاده کند.

این مجموعه نوشته ها به شرح روش سرمایه‌گذاری وارن بافت می‌پردازد تا از این طریق مهارت‌های سرمایه‌گذاری شما را بهبود بخشد .

در ابتدا بحث را با معرفی سه فردی که بیشترین نقش را در شکل‌گیری نظریه بافت داشتند ، آغاز می‌کنیم.

سپس، نظریه‌های سرمایه‌گذاری بافت را در سه بخش اصول انتخاب سهام ، روش‌های مدیریت سهام و روش‌های پرهیز از تله‌های روان‌شناختی در سرمایه‌گذاری بررسی می‌کنیم.

برچسب ها:
درج دیدگاه

16 − سیزده =